Pelargonie a samozavlažovací nádoby


Pelargonie a samozavlažovací nádoby

Pelargoniím se v samozavlažovacích nádobách velmi daří!

Možná si myslíte, že to nejde k sobě. Ze všech stran slyšíte rady, že pelargonie nesmí stát ve vodě, že nemají rády přílišnou zálivku a vlhkost. Nyní se Vám pokusíme vysvětlit, že se tyto dvě věci vůbec nevylučují, ale naopak Vám velmi usnadní pěstování.

Samozavlažovací nádoby jsou speciální pěstební nádoby, které mají zásobník vody, z kterého voda vzlíná do substrátu dle potřeby. A ačkoliv si říkají samozavlažovací, vodu do zásobníku musíme doplňovat my. Obsah zásoby vody musí být v určitém poměru vůči obsahu zeminy. Ideální poměr je cca na 10 litrů zeminy / 3-3,5 litru vody. Voda vzlíná dle konstrukce nádoby pomocí knotů (látkových pruhů) nebo pomocí kuželů.

Zásobník vody je oddělen od substrátu přepážkou. Každá nádoba musí být vybavena dostatečně velkým odtokovým otvorem na přebytečnou vodu. A zde je ta nejdůležitější věc, na kterou si musíte dát pozor při koupi nádob. Nádoba totiž musí být vyřešena konstrukčně tak, že za každých okolností musí být mezi spodní hranou substrátu a maximální hladinou vody v zásobníku vzduchová mezera. To je ta podmínka, aby vše fungovalo, rostliny prospívaly.

Substrát do samozavlažovacích nádob volíme hrudkovitý, s hrubou strukturou, nesléhavý. Jen ten nám zaručí, že vytvoří vzduchové kapsy pro kořeny. Vlastní míchaný substrát do těchto nádob nepoužívejte. Však výrobci již pochopili trendy a na trhu nabízejí i speciální substráty do samozavlažovacích nádob.

Výběr rostlin je čistě na Vás, jen si dejte pozor na pár detilů. Do nádoby sesazujte vždy stejně vzrostlé rostliny. Téměř nikdy menší rostliny nedoženou náskok ostatních a ty vzrostlejší ji prostě přerostou a udusí. Samozřejmě ideální je, zasadit velké rostliny s bohatým olistěním. Ale pokud máte vlastní neřízkované malé rostlinky, nevadí. Jen způsob zálivky se bude lišit. Musíte pamatovat na to, že malé rostlinky se 4-5 listy nejsou schopny spotřebovat zásobu vody v zásobníku a odpařit ji listy. Následkem toho je substrát trvale přemokřený a hrozí uhynutí rostlin. Malé, čerstvě zasazené rostliny proto nezaléváme nikdy doplňovaním zásobníku s vodou, ale pouze zálivkou shory přímo do substrátu. Přebytečnou vodu druhý den vylijeme. Takto o rostliny pečujeme do té doby než povyrostou a mají bohaté olistění. Teprve potom rostliny zaléváme pouze doplňovaním vody v zásobníku.