Městské pěstování pro zelenáče (a designéry)


Městské pěstování pro zelenáče (a designéry)

Pěstování vlastních plodin je již několik let oblíbenou kratochvílí obyvatel světových velkoměst. Na tento trend reagují městské části, které se s oblibou chlubí obrázky šťastných mladých lidí, kteří uprostřed městské divočiny vypěstovali svou první ředkvičku, jejíž emocionální i ekonomická hodnota roste do astronomických výšin. Komunitní zahrádky vznikají před obchodními centry, na střechách světových galerií a na volných parcelách, na kterých dosud nerušeně rostl plevel či zakázané ovoce. I firmy jako IKEA prezentují své produkty obklopené městskou zelení. Možná jste se sami stali svědky proměny, kdy vaši přátelé místo nejlevnějšího piva začali hledat nejlepší sazenice a spíše než úspěchy v milostném životě řeší plodnost svých rajčatových keříků. Je tedy na čase proniknout do tajů městského pěstování, ještě než vyroste první sněženka a vy začnete mít jiné starosti.

Ať už máte velký balkón, přístupný vnitroblok nebo předplacený truhlík v komunitní zahrádce, může to fungovat jako výzva naučit sebe, své děti i městské kamarády něco o půdě a pěstování. Ano, semínko skutečně potřebuje jen půdu, slunce a vodu na to, aby vyklíčilo. Ale chce to trpělivost, čas a víru, že se tam pod povrchem skutečně něco děje, i když to prvních několik týdnů nevidíte (pro netrpělivé a nevěřící tu naštěstí existuje možnost koupit už vzrostlé sazenice). A na rozdíl od hledání pravé lásky zde existuje několik ověřených způsobů, jak jít svému štěstí naproti.

Pokud si svou zelenou oázu zakládáte na balkóně, na střeše nebo jakkoli dočasném místě (či pouze na jednu sezónu), nejlépe vám poslouží plastové truhlíky a nádoby, které jsou lehké, a dobře se s nimi manipuluje. Existují nádoby vyráběné z recyklovaných plastů, a tak nemusíte mít špatné svědomí, že do přírody taháte materiály, které sem nepatří. Vypočítavější jedinci mohou sáhnout po truhlíku se samozavlažovacím systémem, s měrkou naznačující hladinu vody a dalšími vymoženostmi. Ale vězte, že váš vypiplaný svazeček rukoly vám vyroste i bez toho.

 

Newyorská střešní zahrada. Zdroj: Wikimedia.Newyorská střešní zahrada. Zdroj: Wikimedia.

 

Prezentace IKEA v pražské komunitní zahradě Smetanka. Zdroj: IKEA.Prezentace IKEA v pražské komunitní zahradě Smetanka. Zdroj: IKEA.

Klíčem k zahrádkářově radosti jsou dobře zvolené plodiny, tedy ty, které skutečně rádi konzumujete (a nedělá se vám špatně při pomyšlení na vůni levandule nebo kapustové karbanátky). Ani méně zkušený zemědělec ale nemusí sáhnout vedle s cherry rajčátky, jahodami, cuketami, nejrůznějšími druhy salátů a bylinkami dle libosti. Zároveň je pravděpodobné, že toho budete chtít na první pokus vyzkoušet co nejvíce a narazíte na nedostatek místa, případně se vám truhlík promění v nepřehlednou změť zeleně, kterou nakonec zahubí cukety. Zkuste tedy při plánování zahrádky opět trochu zapřemýšlet, vydělte své ambice dvěma, a rozvrhněte si prostor tak, abyste ho využili co nejlépe – pokud ve vás závěsné truhlíky příliš evokují muškáty, nedílnou součást českého koloritu, zkuste nádoby poskládat na sebe, na schody, poličky, zkrátka do výšky.

 

Vertikální pěstování. Zdroj:  Zdroj: Freja / Pixabay.com.Vertikální pěstování. Zdroj: Zdroj: Freja / Pixabay.com.

 

Visuté květiny v interiéru. Zdroj:  Zdroj: Pexels / Pixabay.com.Visuté květiny v interiéru. Zdroj: Zdroj: Pexels / Pixabay.com.

Pokud si na zeleninu příliš nepotrpíte, existuje celá řada vizuálně atraktivních rostlin, které vám sklidí skoro stejný úspěch na sociálních sítích jako fotky dětí a domácích mazlíčků. V současné době vedou především sukulenty, které navíc přežijí péči i méně nadšených pěstitelů. I zde můžete spojit příjemné s užitečným a pořídit si třeba aloe vera, jehož léčivou funkci oceníte ve chvíli, kdy se v létě po zahradnické práci odměníte zaslouženým odpočinkem a vzbudíte se zarudlou kůží, protože jste většinou zvyklí jen na světlo počítače. Milovníci náhodných uskupení rostlin již možná narazili na oblíbenou „palačinkovou rostlinu“ (Pilea peperomioides), která nesmí chybět snad v žádné domácnosti ve skandinávském stylu. Efektní je také méně exotický břečťan, pokud nebydlíte ve strašidelném zámku a zelené lístky břečťanu oživí váš jinak minimalistický interiér.

 

Pilea peperomioides. Zdroj: Wikimedia.Pilea peperomioides. Zdroj: Wikimedia.

 

Sukulenty v interiéru. Zdroj: milivanily / Pixabay.com.Sukulenty v interiéru. Zdroj: milivanily / Pixabay.com.

Jestli máte ještě hlubší pěstitelské ambice a nosíte v hlavě nápad na nový truhlík, který bude stát na prahu nové zemědělské revoluce, přihlaste se do soutěže, kterou vyhlásila společnost Plastia. Ta sama již v rámci své výrobkové řady Urbalive nabízí zahradní potřeby pro esteticky náročnější zákazníky. Váš návrh se tedy může vyjímat vedle truhlíků od studia WRKS, které přišlo se samozavlažovacím květináčem Berberis, či truhlíkem nebo kompostérem na čtyřech nožkách od Jiřího Pelcla. Samotné domácí kompostování je téma samo o sobě, pokud uvažujete nad ekologickým dopadem své domácnosti – do kompostu nepatří jen zbytky jídla, ale třeba i kávový lógr. Přeci jen je pravděpodobné, že městští pěstitelé budou patřit také ke konzumentům výběrové kávy. Pokud jste postižení stejnou kombinací koníčků, zasaďte sukulenty do otřískaného kávového porcelánu a žádná návštěva nezůstane na pochybách, čeho si v životě ceníte nejvíce. A kdo vypěstuje kávovník, měl by získat minimálně odznak Mladých svišťů a věčný obdiv pražské kavárny.

 

Studio WRKS: truhlík Berberis. Zdroj: studiowrks.com.Studio WRKS: truhlík Berberis. Zdroj: studiowrks.com.

 

Jiří Pelcl: kompostér pro Plastia. Zdroj: Plastia.Jiří Pelcl: kompostér pro Plastia. Zdroj: Plastia.

Pokud vaše zahradnické nadšení stále ještě neutuchá, nezapomeňte na krmítko pro ptáky. Nejen, že budete moci meditovat při pohledu na drobné ptactvo, zároveň na svou zahrádku nalákáte opeřené pomocníky, kteří vám pomohou zlikvidovat hmyz a případné škůdce. Už máte koníčka na nadcházející sezónu?

 

Krmítko Plastia. Zdroj: Plastia.Krmítko Plastia. Zdroj: Plastia.

​Zdroj: Czechdesign