Jak květiny ovlivňují psychiku


Jak květiny ovlivňují psychiku

Najít rovnováhu mezi výdejem energie a odpočinkem je nezbytně důležité, zejména pro naše zdraví. Vyvážený odpočinek a relaxace by měla být v dnešní uspěchané době nezbytnou součástí našeho života.

Neměli bychom se bát relaxovat a vyhrazený čas pro odpočinek věnovat k udržení či znovunabytí energie, vnitřního klidu a radosti ze života. Právě takové chvilky, kdy dochází ke zklidnění mysli i těla dostávají zejména v současné době punc výjimečnosti a exkluzivity. K tomu, abychom dosáhli maximálního účinku relaxace, nám mohou dopomoci květiny a jejich barvy nebo péče o ně.

Květiny mají záhadný a nezanedbatelný vliv na city. Uvolňují napětí naší mysli a zpříjemňují prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme. Jejich vůně okouzluje naše smysly a jejich krása uklidňuje naši mysl. Získávají si náš úsměv a darují nám lesk v očích. Kromě toho mají rostliny také podstatný vliv na psychiku lidí. Jejich přítomnost může působit na člověka několika způsoby. Již samotný pohled na rostliny pozitivně ovlivňuje náladu lidí a přispívá k duševní pohodě a vyrovnává negativní působení přetechnizovaného světa. Svojí uklidňující zelenou barvou, vytváří příjemné a pohodové klima v interiérech i exteriérech. Některým lidem květina může pomáhat v těžkých životních situacích, kdy slouží jako posluchač či ochránce. Jak je známo, o květinu je zapotřebí se starat. Proto může u někoho dokonce vyvolat potřebu o něco  pečovat.

Květiny a jejich pěstování hrají v našem životě důležitou roli. Nejvíce si lidé uvědomují funkci estetickou. Nejen květiny v zahradách, ale také květiny v nádobách v našich interiérech významně dekorují a přinášejí osvěžení pro naše oči i mysl. Ostatně zvyk dávat rostliny do nádob existuje už z dob starého Řecka, kdy během Adonisových slavností byl pozorován rozkvět a zánik rostlin v květináči.

Pojďme se však podívat na rostliny z dalšího pohledu. Květiny v květináči dávají možnost realizovat naši potřebu o někoho nebo něco pečovat, jsou integrální součástí našich vztahů a našich příběhů, říká Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která se specializuje na výrobu plastových květináčů a samozavlažovacích systémů