Aby balkon kvetl co nejdéle


Aby balkon kvetl co nejdéle

Jaké by to bylo posezení na balkoně či terase bez živé květinové dekorace? Až nás doprovázejí věrné pelargonie či petúnie nebo dáváme přednost rostlinám u nás méně zabydleným, všechny potřebují náležitou péči, aby nás mohly obdarovat záplavou květů.

Trvalky, letničky, sukulenty... Osázet truhlík je věru čím, sortiment balkonových květin je úctyhodný. Nejspíš jste si již vybrali, ať v zahradnictví, na tržišti, v hobby marketu či po internetu. Pokud ne, ještě je čas zasadit vzrostlé sazenice nebo si rovnou pořídit truhlík již pěkně osázený.

 

KAŽDÉ PODLE JEJÍCH POTŘEB
První podmínkou úspěchu je výběr takových rostlin, kterým můžeme v maximální míře poskytnout to, co ke svému zdárnému růstu potřebují. Především musíme znát jejich nároky na světlo, jak snášejí úpal či zda snesou i severní stinný balkon. Tam je výběr sice menší, ale begónie, fuchsie, netýkavky či hortenzie si se svými sluncechtivými konkurentkami nezadají. Prudké sluneční paprsky přímo milují středomořské suchomilné byliny a sukulenty, ale třeba i tradiční pelargonie potřebují k bohatému květu dostatek slunce po celý den. Mysleme nejen na slunce, ale i na vítr. Ne všechny květiny vítr snášejí, například surfinie či milion bells. Nevysazujme je proto ve vyšších patrech, tam volme raději pelargonie, bidens či verbeny. Podle druhu rostlin je třeba vybrat vhodný substrát. Snadné je to tam, kde jsme truhlík osadili jednodruhově, u kombinací různých rostlin je nutné volit druhy s podobnými nároky na půdu, zálivku a světelné podmínky. Proto nevybírejme jen očima, ale prověřme si, zda jsme rostlinám schopni zajistit vhodné životní podmínky.

POZOR NA DIETU!
Ta rostlinám určitě nesvědčí, rostliny nesmějí hladovět, a už vůbec ne žíznit. Některé rostliny na nedostatek vláhy reagují téměř okamžitě, například surfinie, jiné, třeba muškát, mohou bez velké újmy vydržet bez zálivky i týden. V horkém létě je dobré zalévat ráno i večer, je-li příliš parno, zalijme raději i v poledne. Samozřejmě vodou odstátou, abychom rostlinám nezpůsobili šok. A stejně jako u pokojových rostlin nesmíme ani ty balkonové přemokřit. Pokud nezvládáme pravidelné zalévání, je řešením samozavlažovací truhlík nebo závlahový systém, který je řízen buď vlhkoměry v jednotlivých truhlících, nebo časovým spínačem.

Živiny obsažené v substrátu se nejpozději do měsíce vyčerpají. Chceme-li se dočkat záplavy květů, neměli bychom svým rostlinám ordinovat dietní režim, ale poskytnout jim dostatek živin přihnojováním. Růst listů podporují hnojiva bohatá na dusík, pro vytváření květů je nutné dodávat květinám fosfor a draslík. Raději si připravme zálivku s hnojivem den předem, aby se dobře rozpustilo. Voda bude mít správnou teplotu a spolehlivě z ní vyprchá chlor. Přihnojujeme za sedm až deset dní, v létě se však osvědčuje zalévat vždy s hnojivem, samozřejmě ve větším ředění. Pohodlným, ale dražším řešením jsou pomalu rozpustné hnojivové tyčinky, které se podle pokynů výrobce aplikují za 4-6 týdnů.

I KRÁSKY MAJÍ NEPŘÁTELE
Květiny v truhlících mohou napadnout živočišní škůdci jako mšice, svilušky či molice. Pak je třeba aplikovat postřik k hubení těchto škůdců a to alespoň dvakrát, abychom dosáhli dobrého výsledku. Napadené části je dobré předem odstranit. Některé druhy balkonových rostlin – petunie, verbena, milion bells, surfínie či bidens jsou choulostivé na choroby ze skupiny padlí. Nejprve vypadají jako bíle poprášené, pak začínají chřadnout.

RADÍME
Hlídejte, zda se u zavlažovacích truhlíků dostává hnojivo ke kořenům a neusazuje se na dně. Pokud ano, zvolte vhodnější typ, dobře vyhovují hnojivové tyčinky, které se zapichují do zeminy

I STÍN MŮŽE HÝŘIT BARVAMI
Kopretiny, netýkavky, pomněnky, břečťan a levandule milují polostín. Zkuste je rozmístit následovně: kopretiny jako dominantní dozadu, netýkavky a pomněnky jako doplňkové rostliny doprostřed a břečťan a levanduli do visících květináčů dopředu a po stranách. Přičarujete si tak náladu francouzského venkova.