Bylinkářský dekameron


Bylinkářský dekameron

Aroma z bylinkáče

 

K vypěstování základních druhů koření postačí dva čtvereční metry, truhlík nebo květináč za oknem či na balkoně nebo lodžii. Koření tak máme stále po ruce. V truhlících a květináčích se dobře daří petrželce, pažitce, bazalce, majoránce, saturejce, meduňce, bedrníku, kerblíku, kopru, šalvěji, libečku, dobromyslu (oreganu), estragonu, rozmarýně, mátě a yzopu.
Kořeninové rostliny pěstujeme ze semen i ze sazenic. Obvykle je lze koupit na trzích nebo v zahradnictví, některé můžeme množit i dělením (libeček, yzop). Mátu množíme jen vegetativně podzemními výběžky, protože semena nezaručují kvalitní potomstvo. Rostliny většinou vyžadují lehčí, kyprou a vápenitou zeminu, bohatou na živiny a dostatek vláhy.
 
Bazalka pravá
 
Jednoletá bylina, kvetoucí od června do konce října. Při sklizni natě ponechme spodní část olistěné lodyhy, z níž rostlina znovu vyraší, a tak ji můžeme sklízet až třikrát ročně. 
Mladé čerstvé listy užíváme k přípravě salátů nebo k okořenění salátů, pokrmů ze syrové zeleniny a doma připravovaných uzenin. Bazalkou můžeme rovněž dochutit kečupy a různá jídla z rajčat. Lze ji vyzkoušet také na ochucení játrových knedlíčků, ragú, zeleninových a bramborových polévek, omáček, sekaných mas, tvarohu a ryb, především při grilování. Někdy se přidává i do nakládané zeleniny.
 
Dobromysl obecná (oregano)
 
Mnohde se pěstuje také jako okrasná trvalka, u nás roste i planě na suchých slunných místech. V kuchyni ji můžeme používat čerstvou i sušenou, jako čerstvá má výraznější chuť. Kvetoucí nať ořezáváme bez silnějších lodyh, usušenou je třeba rozdrtit. Sušená se prodává v obchodní síti pod názvem oregano. 
Dobromysl je typickým kořením italské a mexické kuchyně, v posledních letech stoupá její obliba i u nás. Velmi vhodná je při přípravě těstovin. Dobře dochucuje ryby, fazole, rajčata, veškerou zeleninu a sýry. Je možné ji použít místo majoránky nebo ji s ní kombinovat.
 
Kopr vonný
 
Jedná se o jednoletou bylinu, jejíž nať můžeme sklízet nejdříve pět týdnů po výsevu. Kořenit můžeme celými nezralými okolíky, popřípadě plody, ale nejjemnější je mladá čerstvá nať, listy a okolíky. K teplým pokrmům přidáváme kopr až před podáním, sušené natě a listy ztrácejí vůni.
Nezralé okolíky lze přidávat při nakládání zeleniny, především okurek, zelí či cibule. Vhodné je koprem kořenit rychlokvašené okurky, sladkokyselé jen výjimečně. Kopr je vhodným doplňkem do polévek a mléčných omáček. Zajímavou chuť dává tvarohu, tvarohovým pomazánkám, salátům z čerstvé zeleniny, vařených brambor, zelených fazolových lusků, vařeným rybám a masům. V posledních letech opět nachází oblibu při kořenění sýrů a sýrových pomazánek.
 
Majoránka zahradní
 
Jednoletá až dvouletá rostlina, která v našich podmínkách venku v zimě vymrzá. Sklízíme ji dvakrát až třikrát za vegetační období tak, že odřežeme 5 až 10 cm nad zemí. Poprvé sklízíme před květem. Na sušení odtrhneme z rostliny jen lístky a zbytky květů. 
Majoránkou kořeníme především většinu vepřových, skopových a bramborových polévek. Doporučuje se také při přípravě skopového a tučného vepřového masa, sekaných a nádivek.  Je velmi vhodná do gulášů, omáček, k dušeným masům a zvěřině. Nejčastěji se používá do domácích zabijaček a uzenin. Výborně se doplňuje s dobromyslí obecnou. Když přidáváme majoránku, můžeme méně solit.
 
Máta peprná
 
Vytrvalá rostlina, z níž jako koření slouží především listy, sušené přirozenou cestou. Suší se však celá nať seřezaná před květem.
Nejčastěji ji používáme ke kořenění zeleniny, luštěnin, ovocných salátů, nápojů a pudinků. Největší oblibu získává v létě, protože menthol, který obsahuje, chladí a osvěžuje. Hodí se do luštěninových polévek, omelet a čajů. K úpravě mas, zejména skopových, se přidává čerstvá máta 5 až 15 minut před dokončením dušení. 
 
Meduňka lékařská
 
Vytrvalá bylina s hustě olistěnou lodyhou. Všechny části rostliny mají příjemnou citrónovou vůni a příchuť. Jemné aroma je velmi prchavé, proto přidáváme čerstvé listy až do hotových pokrmů. Sklízíme ji před květem. Lze ji sušit, ale při delší době skladování ztrácí chuť a vůni. Meduňka je výborné koření do vychlazených nápojů, hodí se do salátů z čerstvé zeleniny, omelet, omáček, případně do polévek. Velkou oblibu získal meduňkový čaj. Používá se také do studeného mléka.
 
Rozmarýna lékařská
 
Stále zelený keř ze středozemní oblasti. V našich klimatických podmínkách nepřezimuje. Ke kořenění používáme zejména čerstvé listy, i když sušené se hodí rovněž. Sbíráme je hlavně hned po odkvětu. Pokrmy kořeníme malým množstvím rozmarýny až skoro hotové, tepelně upravené. Přidáváme ji k vepřovému a skopovému masu, drůbeži a někdy ke zvěřině nadivoko. Výborně dochucuje ryby a některé druhy omáček. Může se přidat i při nakládání zeleniny do octových nálevů.
 
Saturejka zahradní
 
Drobná jednoletá bylina, z níž se jako koření používají nezdřevnatělé části kvetoucí natě. Kvete od července do zámrazu a používá se čerstvá i sušená. Nejjemnější vůni mají čerstvé mladé vrcholové lístky. Má výraznou palčivou chuť, proto se jí často nahrazuje pepř.
Saturejka je bylinka kulinářských kouzel a požitků. Čerstvými lístky se ochucují hlavně zeleninové saláty. Velmi vhodná je pro přípravu luštěnin, protože tlumí nadýmání. Saturejku přidáváme také do bramborových a zeleninových polévek, nádivek při pečení drůbeže, příjemně ochutí telecí pečeně, uzeniny i ryby. Používá se i k ochucení octa.