Okna na sever nebo na jih....


Okna na sever nebo na jih....

Nevadí, každá mohou být krásná

 

Na jih, na sever…
Každý chceme mít rozkvetlá okna kolem celého domu. Ale jak už víme ze základní školy,  máme  4 světové strany a každá nabízí trochu jiné podmínky. 
 
Pro nás, ale stačí základní rozdělení na sever a na jih. Při osazování nádob musíme respektovat několik základních pravidel. Nechci zacházet do opravdu velkých detailů, sever, východ, jih, západ. Stačí se jen zamyslet, kolik hodin svítí na osazované místo slunce. Je tam vyloženě úpal, či stín? Je to místo v průvanu?  Jsou rostliny, které vyžadují slunce od rána do večera a naopak jsou rostliny, které jsou nespokojenější ve stínu, skryté před úpalem.  Také máme k dispozici rostliny, které nejsou tak vybíravé a rostou úplně všude. 
 
Dalším faktorem jsou půdní nároky. Existuje pár výjimek, jako např. vřesy a vřesovce. Těmto rostlinám musím dopřát kyselejší ph zeminy.
 
Nádoby můžeme osazovat jedním druhem rostliny nebo se odvážíme k zajímavým kombinacím. Vše je dovoleno. Jen u kombinací rostlin sesazujeme rostliny velké s dostatečným kořenovým balem. Je to z praktických a estetických důvodů. Různé rostliny mají totiž jinou rychlost růstu a při sesazování by velmi rychle ty bujnější utlačily ty pomalejší. Toto jde obejít malým fíglem. Tu pomalejší nebo menší rostlinu dosadíme později a necháme si na ni v nádobě místo. Toto místo si označíme zapuštěním prázdného květináče. A po nějaké době vyměníme prázdný květináč v osazované nádobě za rostlinu. 
 
U krátkověkých rostlin a letniček dbáme na pravidelnou zálivku. Pokud rostliny již jednou zavadnou, velmi těžko se vrací do původní kondice a nejsou moc vzhledné. Tento problém odpadá použitím samozavlažovacích nádob.
 
A v nádobách lze sesadit praktické s potěchou pro oko. Takto kombinujeme s květinami třeba bylinky, stálezelené jehličnany, ovoce, zelenina, okrasné traviny….
A teď konkrétně k rostlinám na sever a jih.
 
Na slunce:
 
Pelargonie- je to klasika mezi rostlinami. Můžeme si vybrat z tisícovek různých kultivarů. Převislé, vzpřímené, velmi obrovské rostliny nebo naopak miniatury. Barev mají tolik, že až oči přecházejí. Vyžadují slunečné stanoviště, pravidelnou zálivku, propustný substrát. Naopak nesnášejí přemokření
 
Surfinie, Milinon Bells, petunie …- další z velmi vděčných rostlin. Vyžadují slunce, pravidelnou zálivku, mírně kyselejší substrát. Tyto rostliny hnojíme hnojivem s vyšším obsahem železa. Bohužel trpí na padlí, chlorózu. A ke konci léta bývají už nevzhledné.  Rostliny proto zkrátíme o ½, krásně obrazí a znovu pokvetou.
 
Lobelky, hledíky, hledíkovce…. - tyto letničky lze použít jako doplněk k výsadbě. Tyto rostliny mají ale krátkou životnost, ke konci sezony bývají nevzhledné. Opět je můžeme seříznout.
Levandule, šalvěj, meduňka, dobromysl…- slunné stanoviště propustným substrátem. Nesnáší přemokření.
 
Gazanie, sluncovky, osteospermum- děti slunce, tak by se jim taky dalo říkat. Tyto rostliny vyžadují slunné počasí. Ve stínu i při zataženém počasí své květy vůbec neotevřou. Opět chtějí propustný substrát, nesnáší přemokření.
Verbeny-  dalších z klasických rostlin. Na trhu je k prodeji nepřeberné množství kultivarů v různých barvách. Opět slunné stanoviště, pravidelná zálivka.
 
Zelenina-  V dnešní době jsou na trhu k dispozici semena a rostliny vyšlechtěné speciálně pro použití v nádobách na okno, balkon. Tak květinový truhlík doplníme o mini rajče nebo mini papriku.  Vyžadují opět slunné a teplé stanoviště, pravidelnou zálivku a nezapomeneme na oporu.
 
Do stínu:
 
Fuchsie- tato rostliny je představitelkou typické stinné rostliny. Při pravidelné zálivce ji lze umístit i do polostínu. Ale letní úpal nemá ráda. Tyto rostliny známe ve 2 kategoriích a to v převislé formě nebo vzpřímené. Velmi snadno se dá dopěstovat i do formy na kmínku. Nabídka rostlin je velmi bohatá a vybere si opravdu každý, co do barvy i velikosti vzrůstu, barvy listů apod. Velmi trpí na molice.
 
Begonie- další z typicky stínových rostlin. Její výhodou je snadné přechovávání přes zimu v podobě hlíz. Rostliny umístíme do stinné stanoviště chráněné před větrem. Rostliny jsou poměrně křehké a hrozí polámání. Bohužel velmi trpím padlím.
 
Pelargonie- Ano i tyto rostliny lze s úspěchem použít na stinné stanoviště.  Ale vhodné jsou jen kultivary tzv. anglických pelargonií, někdy označované jako velkokvěté, francouzské či grandiflory. Tyto rostliny pěstovaly naše babičky s úspěchem. Vyhovuje  jim stín a chladné stanoviště, severní nebo severovýchodní strana. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, naopak nesnáší přemokření. Jejich nevýhodou je zvláštní perioda kvetení. Nejvíce kvetou na jaře a na podzim, přes teplé léto s delšími dny si dává od kvetení pauzu. Vhodným kultivarem do stínu je též série Candy Flower od firmy Elsner. Jedná se o hybridy, které mají menší květy než anglické, ale kvetou celou sezonu. 
 
Balzamíny- Velmi krásné rostliny, které rozsvítí každý kout. Jejich barevnost květů jde od bílé, přes růžovou, fialovou k červené. Květy jsou jednoduché, plnokvěté.