Jaro ťuká na dveře


Jaro ťuká na dveře

A letos je tu opravdu brzy .....

Kalendář se zlehka přehoupl do měsíce března, sluníčko nabírá na síle a rozpouští zbytky sněhu. Tak i my se probereme ze zimního spánku a můžeme začít s přípravami na sázení.

Pokud jsme přezimovali rostliny z loňské sezony, je nejvyšší čas připravit je na sezonu další. Rostliny vyndáme ze zimoviště a velmi pozorně prohlédneme. Po dobu zimní pauzy rostlinky sice odpočívaly, ale škůdci a nemoci bohužel ne. Velmi často se přemnoží mšice nebo molice. Mšice jsou malé zelené potvůrky, které se usadí převážně na koncích rostlin. Molice jsou zase bílé mušky, schované na rubu listů. Pokud na nějakého škůdce narazíme, musím zasáhnout pomocí vhodných přípravků. Další problém u přezimovaných rostlin je plíseň. Ta se objevuje kdekoliv a na kterékoliv části rostlin. Extrémní napadení může vést až k odumření rostliny. Prevencí je proudící vzduch. Z rostlin na podzim odstraníme nadměrné olistění a často větráme. Velmi dobrá pomůcka je běžný kancelářský ventilátor a časové spínací hodiny. Ideální zimoviště např. pro pelargonie je maximálně světlé místo, s teplotou cca 5C. Fuchsie se spokojí se stejnou teplotou a ani světlo nepotřebují. Dalším krokem je tvarovací řez. Při nevhodném zimování pokračují rostliny v růstu. Bohužel tyto přírůstky jsou vyčouhlé, zesláblé, nevzhledné. Pro získání krásných a bohatých rostlin se nesmíme bát zasáhnout nůžkami. Rostliny zastřihneme na 3-4 očka. Jediná výjimka je u anglických pelargonií, které se na jaře nesmí stříhat, jelikož by potom nekvetly. Po tomto ošetření můžeme rostliny podle našich podmínek nasázet do nádob či truhlíků. Pokud nemáme místo, rostlinám dopřejeme o trochu větší květináč a nový substrát.

Nádoby používané v předchozích sezonách pečlivě vyčistíme nejlépe kartáčem nebo košťátkem za sucha. Bílé skvrny od usazenin vody a hnojiv velmi snadno umyjeme pomocí octa.

A přichází nejdůležitější věc a tím je výživa rostlin. V této fázi dopřejeme všem rostlinám bez rozdílu dostatek dusíku pro podporu růstu zelené hmoty. Při nákupu hnojiva sledujeme údaje o složení. Dusík je označován někde jako N. Hnojivo s obsahem dusíku dodáváme rostlinám 1-2 měsíce. Nejlepší a nejrychlejší metodou efektivní výživy rostlin je aplikace na list. Rostliny hnojivo využijí okamžitě, nedochází k zasolování půdy. A navíc šetříme vlastní kapsu, jelikož používáme menší dávkování a roztoku spotřebujeme méně. Dalším podpůrným prostředkem je roztok na bázi huminových kyselin, například Lignohumát. Tato látky zlepšují vitalitu a odolnost rostlin. Pokud vyséváme rostliny ze semen, péče o ně je velmi podobná. Výsev rostlin provádíme v určeném období. Závisí to na druhu rostliny. Pelargonie vyséváme na přelomu prosince a ledna. Pozdější výsev nezaručuje silné kvetoucí rostliny. Rostliny z výsevů po prvním přesazení pravidelně zaštipujeme a tím podpoříme bohaté větvení. Taktéž hnojíme pro vitální růst.

Pokud postupujeme podle těchto pokynů, rostliny se nám odvděčí bohatým kvetením.