ROZKVETLÁ OKNA


ROZKVETLÁ OKNA

Muškáty neboli pelargonie jsou evergreen. Aby ne, tyto květiny jsou pro naši zeměpisnou šířku typické.

Dobře se jim u nás daří a jejich pěstování zvládne i začátečník. Do zahrady a na balkon je vhodná Pelargonie zonale, roste vzpřímeně, má sametově měkké listy a kvete v mnoha odstínech. Do nižších pater se hodí převislé Pelargonie peltatum. Možná ale uvažujete o změně. Pak můžete vyzkoušet, jak vašim oknům budou slušet pestré barvy petunií, begonií, jemně fialový hořepník nebo levandule. Půvabná je také lobelka, štírovník, macešky, drslen, vrbina i barvínek.

 

JAK HÝČKAT PELARGONIE

Začněte v dubnu
V dubnu vybereme rostliny. Nakupujte silné, vzrostlejší sazenice, nejlépe v zahradnictví přímo od pěstitele. Sice si něco připlatíte, ale lépe se rozrostou a jsou odolnější než levné rychlené výhonky z hypermarketu. Sazeničky důkladně prohlédněte, zda nemají plíseň, zavadlé listy, nahnilé stonky. Je dobré, když vidíte vzorek alespoň s jedním rozkvetlým květem, poznáte nejen barvu, ale i plnost květů.

Neuvařte kořeny
Vysypeme dno a nohy samozavlažovacích nádob inertním materiálem (perlit, keramzit) do výšky 1 cm. Použijeme mírně vlhký substrát pro pelargonie. Rostliny vsadíme do truhlíku, dosypeme substrát po okraj a mírně přitlačíme. Všechny druhy pelargonií by měly stát na vzdušném a světlém místě. Stejně jako na přemokření, reagují kořeny na přehřátí truhlíků. Pozor v horkých letních dnech na silné sluneční paprsky, které rozžhavují parapety, ohřejí vodu v běžných truhlících a kořeny se uvaří. K tomuto jevu nedochází u samozavlažovacích truhlíků, protože mezi parapetem a dnem je izolační mezera.

Dodržujte pitný režim
V létě potřebují muškáty pravidelný zdroj vody. Než dojde k zakořenění původního balu, je vhodné do nového substrátu první 2-4 týdny nalévat vodu mírně shora. Po zakořenění doléváme vodu do samozavlažovacích truhlíků nálevkou, v horkém létě i denně.

Každý den potrava
V létě přihnojujeme každý týden vhodným hnojivem určeným pro pelargonie. V zimě nehnojíme vůbec.

Nezalévejte listy
Vysoká vlhkost vzduchu a postřik listů studenou vodou má za následek korkovitost listů. Plíseň šedá napadá rostliny v chladnu a vlhku, v takovém případě je třeba omezit zálivku a chemicky rostliny ošetřit. Pozor na bílé mušky. Při přemnožení použijte Mospilan. V suchém vzduchu se mohou přemnožit svilušky, které na spodku listu vytvářejí pavučinku, na ně použijte postřik Omite či jiný vhodný přípravek.

Třikrát a dost
Pravidelně rostliny zbavujte odkvétajících květů a suchých listů. Na podzim je nutné rostliny seříznout. Pelargonie se pěstují tři roky, pak špatně kvetou a je třeba květiny obměnit.

Zimní spánek
Muškáty zazimujte před začátkem prvních mrazů. Rostliny zastřihněte, oberte suché listy a odstraňte případný mech z povrchu substrátu. Rostliny je nutné nechat na světlém místě, kde nemrzne, a nenechat substrát úplně vyschnout.

 

http://zena-in.cz/clanek/vite-vse-o-samozavlazovacich-truhlicich/kategorie/zahrada-a-kvetiny/rubrika/domacnost