Kouzlo kvetoucích měst


Kouzlo kvetoucích měst

Dokážete si představit posezení na balkoně či terase bez živé květinové dekorace? Se samozavlažovacími nádobami lze balkon lehce proměnit na kouzelné místo odpočinku a přičarovat mu třeba náladu Francouzského venkova.

Nevybírejte jen očima

Okenní parapety, balkony i terasy bývají omezeny svou velikostí, nikoliv možnostmi pěstování. Je však třeba si uvědomit, že rostlina v nádobě čelí i při té nejlepší péči náročnějším podmínkám. Základem úspěchu je výběr rostlin. Volte takové, kterým můžete v maximální míře poskytnout vše, co ke svému zdárnému růstu potřebují. Musíte zohlednit jejich nároky na světlo, zálivku, výživu či velikost nádoby.

Jak si poradit s výběrem nádoby

Při výběru vždy berte v úvahu předpokládanou velikost rostlin a podle ní sáhněte po květináči, truhlíku či žardince. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na zábradlí, popřípadě na okenní parapet. Na trhu je dostupná řada řešení, včetně pokrokového neviditelného držáku Fixpot, který zajistí bezproblémové upevnění truhlíku na parapet bez nutnosti vrtání otvorů do oken. Výhod větších nádob využijete zejména při výběru vzrostlejších druhů a ve chvíli, kdy plánujete vytvářet vícedruhové rostlinné kombinace.   

Nebojte se kvalitního plastu, poskytne řadu výhod                           

Plast je v současnosti nejrozšířenějším materiálem používaným při výrobě květináčů a truhlíků. Díky nízké váze poskytuje jednoznačnou výhodu snadné manipulace a jednoduché údržby. Vytváří optimální podmínky pro pěstování rostlin. Oproti hliněným, které snadno vysychají, plastové nádoby déle uchovávají vláhu. Vyhněte se pouze nekvalitním tenkostěnným plastovým truhlíkům, které se snadno přehřívají.

Samozavlažovací nádoby pomohou                                                

Práci s pravidelnou zálivkou usnadní použití nádob s moderním samozavlažovacím systémem. Není třeba zalévat zdaleka tak často a nemusí vás proto trápit ani odjezd na víkend či kratší dovolenou. Rostliny v samozavlažovací nádobě si berou kořeny právě tolik vláhy, kolik potřebují. Nedochází tak k přemokření či uhnívání. Při výběru dejte pozor jen na jednu věc. V nádobě by nikdy neměl chybět přepadový otvor pro odtok vody.

Luxusní samozavlažovací truhlík Siesta dá dokonale vyniknout kráse rostlin. Poskytne objemnou vnitřní část pro kořenový systém a při volbě světlé varianty minimalizuje možnost jeho přehřívání.

Oblíbený samozavlažovací truhlík Mareta nabídne hravé barevné kombinace, které vdechnou život každému okennímu parapetu, balkonu či terase. 

Správná výživa

Substrát volte kvalitní. Můžete jej ještě vylepšit vyzrálým kompostem či vermikompostem. Jde o čím dál populárnější speciální domácí způsob přeměny organických zbytků kalifornskými žížalami. Chcete-li se dočkat záplavy květů, měli byste svým rostlinám poskytnout dostatek živin přihnojováním. Růst listů podporují hnojiva bohatá na dusík, pro vytváření květů je nutné dodávat květinám fosfor a draslík. Pokud rádi volíte přírodní cesty, zkuste využít síly enzymy nabitého žížalího čaje, dalšího produktu vermikompostování.

Ať už vás doprovázejí věrné pelargonie či petúnie, nebo dáváte přednost rostlinám u nás méně zabydleným, všechny potřebují náležitou péči, aby vás mohly obdarovat záplavou květů.