Podlehněte vášni k pěstování


Podlehněte vášni k pěstování

Do samozavlažovacích nádob můžete vysadit nejen obvyklé okrasné květiny, ale i většinu trvalek, bylinek, zeleniny nebo drobného ovoce. Snadno můžete spojit krásu s užitkem.

Nebojte se experimentů

Do nádob můžete vysadit nejen obvyklé okrasné květiny, ale i většinu trvalek, bylinek, zeleniny nebo drobného ovoce. Milovníci okrasných ani užitných rostlin tak nepřijdou zkrátka.

Spojte krásu s užitkem

Rozhodně není nutné vyčlenit na zeleninu a ovoce samostatné nádoby. Snadno můžete spojit krásu s užitkem a v jednom truhlíku pěstovat pospolu rozličné rostlinné druhy. Literatura nabízí dostatek příkladů vhodných kombinací.

Zpestřete si nedělní tabuli jedlými květy

Zeleninu a ovocné dřeviny v nádobách je dobré podsázet drobnějšími rostlinami, pro zpestření úrody například bylinkami nebo rostlinami s jedlými květy, k oživení nedělní tabule.

Od jara až do podzimu

Teď zjara rozhodně rozjasněte svůj domov primulkami a jarními cibulovinami. Postačí jim pěstební nádoba postavená třeba jen na okenním parapetu. Odmění vás křehkou krásou. Později přisazujte další druhy, jako macešky, sedmikrásky nebo pomněnky. Postarají se o nádherně kvetoucí okna až do nástupu letniček.

Nevybírejte jen očima

Vždy mějte na paměti nároky rostlin druhy pečlivě vybírejte podle orientace ke světovým stranám. Ne všechny rostliny totiž snášejí úpal či severní stinný balkon. Zejména tam je výběr menší. Begónie, fuchsie, netýkavky či hortenzie si ale v kráse se svými sluncechtivými konkurentkami nezadají. Prudké sluneční paprsky přímo milují středomořské suchomilné byliny a sukulenty. Vězte ale, že i tradiční pelargonie potřebují k bohatému květu dostatek slunce po celý den. Budete-li ještě odvážnější mohou vašim truhlíkům v období léta a podzimu vévodit drobné ovocné a zeleninové druhy.

Buďte dostatečně kreativní při výběru rostlinek a svědomití v péči o ně. Váš balkon či terasu tak můžete proměnit na kouzelné místo odpočinku.